agenda 2022 wszystkie dni

festiwal przyszłości

 Save as PDF

10 Września

10:00
NOWA WYOBRAŹNIA

POETYKA JAKO ARCHITEKTURA WYOBRAŹNI

Poetyka – z gr. poiesis – oznacza tworzenie, budowanie, komponowanie jakiejś całości z istniejących elementów. W takim ujęciu wywodzącym się od Arystotelesa poetyka jest domeną rzemieślników i artystów. Inżynierka, szewc i rzeźbiarka tworzą nowe formy, używając materiałów, które wytworzyła Ziemia.
Poezja stanowi szczególny rodzaj poiesis, ponieważ stworzona jest z języka, język zaś jest mapą, która umożliwia istotom mówiącym poruszanie się po świecie. Jest czymś w rodzaju rusztowania dla żywej, ewoluującej wyobraźni. Literatura – a w szczególności poezja – nie tyle uczy nowych sposobów myślenia, co pozwala jaśniej zobaczyć owe rusztowania, dzięki czemu dostrzegamy także miejsca wymagające naprawienia czy przebudowy i otwieramy się na inne możliwości mówienia i bycia.

CENTRUM KONGRESOWE ICE – SALA S2

12:00
REWOLUCJA DNIA CODZIENNEGO

DEBATA: MNIEJ ZNACZY LEPIEJ

Od słomek w restauracjach, przez ubrania z sieciówek, aż po środki transportu: dylematy związane z ekologicznym stylem życia towarzyszą nam na każdym kroku i nie zawsze wiemy, co z nimi zrobić. Jak codzienne konsumenckie wybory mają się do topniejących lodowców? Czy drobne zmiany naszych przyzwyczajeń mają potencjał, by wpłynąć na przyszłość? Nasi rozmówcy minimalizm ujmują nie tylko jako modny styl życia, lecz także sposób postrzegania świata i narzędzie do jego zmiany.

Uczestnictwo: Joanna Glogaza, Anna Mularczyk-Meyer, Michał Niewęgłowski

Prowadzenie: Ewa Drzyzga

CENTRUM KONGRESOWE ICE – SALA S2

13:00
NOWA WYOBRAŹNIA

DEBATA: REALIZM EKOLOGICZNY

Czy w dobie kryzysu klimatycznego pisanie może stać się gestem zaangażowanym i czy ma potencjał zaprowadzenia koniecznych zmian? Czy można czytać jedynie książki, czy również przeobrażający się na naszych oczach krajobraz? Poszukiwanie nowych treści i form zmieniających postrzeganie świata oraz ukazywanie sugestywnych przedstawień przeobrażającej się natury to siła napędowa nurtów, które coraz częściej dają się zaobserwować w literaturze i sztuce wizualnej, od ekopoetyki, po realizm ekologiczny. Dowiemy się również, w jaki sposób wykorzystują je ekologicznie świadomi twórcy i jakimi metodami bada je humanistyka środowiskowa.

Uczestnictwo: Dominika Słowik, Filip Springer, Andrzej Piasecki
Prowadzenie: Monika Ochędowska

CENTRUM KONGRESOWE ICE – SALA S2

14:00
NOWA WYOBRAŹNIA

DEBATA: SZTUKA SZUKA

Jak sprzeciwiać się temu, co niszczy nasze środowisko? Jak przyczyniać się do pozytywnej zmiany? Nasze rozmówczynie poprzez tworzoną przez siebie sztukę – performatywną, figuratywną, wizualną – mierzą się z najważniejszymi wyzwaniami współczesnego świata, zmuszając odbiorców do konfrontowania się z nimi. Aby to robić, sięgają po nowe środki wyrazu, poszukują nowego języka, odkrywają pokłady nowej wyobraźni.

Uczestnictwo: Daria Solar, Cecylia Malik
Prowadzenie: Zofia Krawiec

CENTRUM KONGRESOWE ICE – SALA S2

15:00
REWOLUCJA DNIA CODZIENNEGO

DEBATA: ŻYWIENIOWA ODŻYWALNOŚĆ

W Polsce marnujemy miliony ton żywności rocznie, zaś o wpływie przemysłu spożywczego na emisję gazów cieplarnianych wiedzą już wszyscy. Czy zatem droga do ekologicznego stylu życia wiedzie przez żołądek? Jak dobrze się odżywiać i praktykować spożywcze zero waste? Nasi rozmówcy ekologiczną dietę znają od kuchni. Podczas spotkania opowiedzą nam o tym, że zmiany stylu życia należy zacząć przy stole. Nie musi się to wiązać z drastycznymi wyrzeczeniami, a może być wspaniałą przygodą kulinarną!

Uczestnictwo: Sylwia Majcher, Grzegorz Łapanowski, Agnieszka Sendor
Prowadzenie: Aga Kozak

CENTRUM KONGRESOWE ICE – SALA S2

16:00
ZIELONE TECHNOLOGIE

PODSUMOWANIE OKRĄGŁYCH STOŁÓW KLIMATYCZNYCH

Nowym elementem Bomby Megabitowej są prezentacje wyników prac Okrągłych Stołów Klimatycznych – warsztatów dla aktywistek i aktywistów oraz przedstawicieli i przedstawicielek strony rządowej oraz biznesowej. Dzięki temu festiwal staje się nie tylko platformą dla organizacji przeciwdziałających kryzysowi klimatycznemu, ale też wyznacza kierunki przyszłego rozwoju.

CENTRUM KONGRESOWE ICE – SALA S2

18:00
KLASY KLIMATU

DEBATA: ŚWIAT W KRYZYSIE

Opis: Nie ulega wątpliwości, że kryzys klimatyczny jest jednym z najważniejszych wyzwań naszych czasów. I choć niewielu jest takich, którzy kwestionują realność tych zmian, nie zawsze poświęcamy wystarczającą uwagę temu, w jaki sposób globalne nierówności społeczne i ekonomiczne wpływają na ich odczuwanie. Jak (nie) radzimy sobie ze zmianami klimatycznymi na poziomie globalnym? Kto płaci druzgocącą cenę i za czyje wybory? O tym m.in. będą dyskutować nasi goście.

Uczestnictwo: Karolina Wigura, Przemysław Wielgosz, Przemysław Czapliński
Prowadzenie: Janusz Schwertner

Centrum Kongresowe ICE – Sala S2

11 Września

10:30
ZIELONE TECHNOLOGIE

WYKŁAD: Energia przyszłości

CENTRUM KONGRESOWE ICE – SALA S2

11:00
ZIELONE TECHNOLOGIE

ELEKTROMOBILNOŚĆ OCZAMI POLAKÓW

Czy przesiadka do samochodu elektrycznego może zatrzymać katastrofę klimatyczną? Czy plany rządzących o milionach samochodów w niedalekiej przyszłości są realne, czy stanowią raczej pobożne życzenie? Jak kupić samochód elektryczny i czy to się opłaca? O tym i o wielu innych tematach porozmawiają eksperci w debacie poświęconej elektromobilności. A we foyer Centrum Kongresowego ICE Kraków będzie można zasiąść za kierownicą takiego samochodu i dopytać o wszystko ekspertów.

Uczestnictwo: Agata Rzędowska, Paweł Pilarczyk, Ekspert Volkswagen Financial Services
Prowadzenie: Jakub Wiech

CENTRUM KONGRESOWE ICE – SALA S2

12:00
NOWA WYOBRAŹNIA

WYKŁAD: CZYTANIE WODY: WISŁA

Pomysł wydawał się ekstremalny: pokonać biegiem ponad 1100 km wzdłuż największej z polskich rzek – od źródła do ujścia. To wszystko w akcie aktywistycznego, sportowego i poetyckiego gestu. Poetka, naukowczyni i ultramaratonka Małgorzata Lebda przez dwa lata przygotowywała się fizycznie (pod opieką trenera i fizjoterapeuty) do tego wyzwania. Zrealizowała je pomyślnie we wrześniu 2021 roku. W ciągu 28 dni pokonała dystans 26 maratonów. Do tej przygody zaprosiła Rafała Siderskiego, artystę wizualnego, który miał za zadnie opowiedzieć o tym przedsięwzięciu za pomocą fotografii.
W przygodzie tej splotły się dwie tworzone przez dwójkę indywidualistów narracje: wizualna i poetycka. Powstała z tego opowieść, która się uzupełnia i dopowiada. Rzeka jest w niej bytem organicznym, mającym siłę pobudzenia wyobraźni, którego nurt wydaje się nieść ze sobą nie tylko wodę, ale i historię.

Prowadzenie: Małgorzata Lebda, Rafał Siderski

CENTRUM KONGRESOWE ICE – SALA S2

13:00
KLASY KLIMATU

DEBATA: LUDZIE W DRODZE

Poszukiwanie lepszego miejsca pod słońcem czy wymuszone przeprowadzki z plecakiem na ramieniu? Rozmówcy panelu porozmawiają o różnych perspektywach oraz znaczeniach migracji w dzisiejszych czasach. Jak analizować to powszechne zjawisko, jakiego języka używać i – przede wszystkim – jak prawidłowo pomagać tym, dla których wyruszenie często w niebezpieczną i pełną niepewności drogę nie jest już wyborem, lecz koniecznością?

Uczestnictwo: Jarosław Mikołajewski, Joanna Grzymała-Moszczyńska, Anna Dąbrowska
Prowadzenie: Michał Olszewski

CENTRUM KONGRESOWE ICE – SALA S2

14:00
NOWA WYOBRAŹNIA

WYKŁAD: HARMONIA

Prowadzenie: Profesor Jerzy Bralczyk

CENTRUM KONGRESOWE ICE – SALA S2

15:00
REWOLUCJA DNIA CODZIENNEGO

DEBATA: ODPOWIEDZIALNOŚĆ CODZIENNOŚCI

Czy „bycie eko” jest tylko dla elit? Czy to listek figowy na czarnym sumieniu 1% najzamożniejszych osób? Kto i dlaczego nie wierzy w zmiany klimatyczne? Czy przeciętny Polak może sobie pozwolić na ekologiczne produkty i czy zasadna jest narracja o jałowości indywidualnych wysiłków proklimatycznych? Porozmawiamy o codziennej odpowiedzialności i damy odpowiedź na pytanie, kogo stać na bycie eko.

Uczestnictwo: Dorota Masłowska, Magdalena Góralska, Olga Drenda
Prowadzenie: Justyna Drath

Centrum Kongresowe ICE – sala S2

16:00
ZIELONE TECHNOLOGIE

DEBATA: Przyszłość miast

CENTRUM KONGRESOWE ICE – SALA S2

17:00
NOWA WYOBRAŹNIA

DEBATA: CO PO ANTROPOCENIE?

Jak mówić o końcu świata i jak o nim pisać? I czy w gruncie rzeczy to, co nazywamy końcem świata, nie jest naprawdę końcem naszego gatunku? Nasi rozmówcy znajdują różne sposoby komentowania przejścia od antropocenu, epoki dominacji człowieka, do nowej ery. Czy zmierzch znanego nam porządku ma potencjał kreatywny i czy może doprowadzić do wynalezienia nowego języka? Porozmawiamy o (post)apokaliptycznych wizjach świata w różnych ujęciach, jakie oferuje nam (post)humanizm.

Uczestnictwo: Andrzej Marzec, Patryk Szaj, Małgorzata Sugiera
Prowadzenie: Katarzyna Kasia

CENTRUM KONGRESOWE ICE – SALA S2

12 Września

9:00
SCENA MŁODYCH

Power Speech: Nataniel Brożnowicz

CENTRUM KONGRESOWE ICE – SALA S2

9:30
SCENA MŁODYCH

Debata: Śniadanie młodych mistrzów

Uczestnicy: Maksymilian Paczyński, Bartek Chejchman, Władysław Sowul, Julia Kosińska
Prowadzenie: dr Maciej Kawecki

CENTRUM KONGRESOWE ICE – SALA S2

10:00
NOWA WYOBRAŹNIA

DEBATA: CZŁOWIEK VS. WSPÓLNOTA – O NOWEJ WRAŻLIWOŚCI

W skrajnie indywidualistycznej, nastawionej na jednostkowy zysk kulturze, konsekwencji kryzysu klimatycznego doświadczają całe społeczności. Być może wciąż jesteśmy w stanie mitygować skutki katastrofy, powstrzymać jej dalszy rozwój i radzić sobie z tymi zmianami, które już zaszły. Jednak by tego dokonać, będą potrzebne nie sporadyczne działania, doraźne rozwiązania ani jednostkowe interwencje. Być może zbawienia nie należy szukać ani w technologii, ani w popularnych narracjach o bohaterach w pojedynkę ratujących świat przed zagładą. Zamiast tego należy wspólnie wyobrazić sobie przyszłość na nowo i na nowych zasadach: kolektywności, odpowiedzialności, i wspólnotowości.

Uczestnictwo: Marcin Wiącek i Siostra Małgorzata Chmielewska
Prowadzenie: dr Maciej Kawecki

CENTRUM KONGRESOWE ICE – SALA S2

11:30
ZIELONE TECHNOLOGIE

WYKŁAD: SZTUCZNA INTELIGENCJA A JĘZYK POLSKI

Prezentacja modeli neuronowych, jakimi dysponujemy dla języka polskiego oraz przedstawienie przykładów ich zastosowania. W drugiej części, na podstawie aktualnych badań z dziedziny uczenia maszynowego pokazane zostanie, jak za pomocą skalowania (zmiany rozmiaru modelu) można konsekwentnie osiągać lepsze rezultaty. Na koniec prelegent zaprezentuje najnowsze odkrycia naukowe pokazujące, że pewne zdolności modeli językowych pojawiają się spontanicznie po przekroczeniu pewnego stopnia złożoności.

CENTRUM KONGRESOWE ICE – SALA S2

12:30
SCENA MŁODYCH

SCENA MŁODYCH

Scena Młodych to inspirujące rozmowy z młodymi przedsiębiorcami, innowatorami, naukowcami, którzy są naszą wizytówką na świecie. Hugo Chróst jako najmłodsza osoba w historii dostał się na Cambridge Judge Business School. W wieku 20 lat został wyróżniony na liście Forbes 30 under 30, wśród najbardziej wpływowych młodych osób w Europie. Prowadzi startup w Palo Alto, który pracuje nad technologią diagnozowania chorób Parkinsona i Alzheimera. Jak on to robi?

Uczestnictwo: Beata Mońka, Maciej Kawecki i Hugo Chróst

CENTRUM KONGRESOWE ICE – SALA S2

13:30
ZIELONE TECHNOLOGIE

DEBATA: WIARYGODNOŚĆ MARKI W DZIAŁANIACH EKOLOGICZNYCH

Uczestnictwo: Maciej Kamiński, Martyna Zastawna, Grow Your Own Cloud
Prowadzący: Przemysław Białkowski

CENTRUM KONGRESOWE ICE – SALA S2

14:00
SCENA MŁODYCH

Debata: Jestem z Polski. Rozmowa z młodymi Polakami na najlepszych uniwersytetach świata

Uczestnicy: Franek Sokołowski, Piotr Lazarek, Michał Wyrębkowski, Julia Lasiota
Prowadzenie: prof. Aleksandra Przegalińska

CENTRUM KONGRESOWE ICE – SALA S3

14:30
ZIELONE TECHNOLOGIE

DEBATA: EKOSPOŁECZEŃSTWO – CZY ZBUDUJEMY JE DZIĘKI TECHNOLOGII?

Uczestnictwo: Michał Stalmach, Monika Borycka, Przedstawiciel Microsoft, Przedstawiciel Climate Stragies Poland

15:30
REWOLUCJA DNIA CODZIENNEGO

DEBATA: NADZIEJA W MROKU

Rebecca Solnit pisała o aktywizmie jako o ostatnim źródle nadziei. Przedstawicielki najważniejszych grup aktywistycznych w Polsce są na pierwszej linii frontu i codziennie starają się tę nadzieję znaleźć na nowo i walczyć o uzasadnienie dla niej w coraz mniej sprzyjających warunkach. Jak wobec zmian klimatu i niepokojów politycznych ewoluują techniki i sposoby walki o lepszą przyszłość? Jakie są największe bolączki ruchów proekologicznych w Polsce? Między innymi na te pytania postarają się odpowiedzieć nasze rozmówczynie.

Uczestnictwo: Julia Maciocha, Dominika Lasota, Wiktoria Jędroszkowiak

CENTRUM KONGRESOWE ICE – SALA S2

16:30
NOWA WYOBRAŹNIA

DEBATA: PRZYSZŁOŚĆ DZIKOŚCI

Dzisiaj próżno szukać białych plam na mapie i nowych lądów do odkrycia: wydaje się, że nasz gatunek dotarł do najdalszych zakamarków Ziemi, zaburzając dobrostan żyjących tam istot. Czy w takiej rzeczywistości dzikość to kategoria, której znaczenie uległo wyczerpaniu? Jeśli nie, to jaka może być przyszłość dzikości? A jeśli tak, to czy możemy szukać alternatyw?

Uczestnictwo: Joanna Bednarek, Adam Wajrak, Anna Barcz
Prowadzenie: Marianna Szczygielska

CENTRUM KONGRESOWE ICE – SALA S2

17:30
KLASY KLIMATU

DEBATA: POLSKA W KRYZYSIE

Kryzys klimatyczny to nie tylko pojawiające się w międzynarodowych raportach statystyki wskazujące na wzrosty średniej temperatury na Ziemi czy oglądane w telewizji kataklizmy w odległych zakątkach globu. To także zmiany dziejące się wokół naszych domów. Jak katastrofa klimatyczna odczuwalna jej w naszym kraju i kto cierpi w jej skutek najdotkliwiej? Jakie działania podejmujemy lokalnie, aby im przeciwdziałać?

Uczestnictwo: Katarzyna Bilewska, Ewa Sufin-Jacquemart, Stanisław Łubieński
Prowadzenie: Sylwia Chutnik

CENTRUM KONGRESOWE ICE – SALA S2

Skip to content