ENERGETYKA
Popierasz? Kliknij
01. Oszczędności i ograniczenia.
Zużycie prądu w Polsce jest o 100% wyższe, niż średnio w pozostałych krajach UE. Choć każdy z nas może przyłożyć się do ograniczenia tego zużycia, to potrzebne są także rozwiązania systemowe, które pomogą nam oszczędzać energię. Warto przy tym pamiętać, że połowa emisji CO2 w Polsce pochodzi z przemysłu.
2. Inwestycje w sieci przesyłowe.
Zmodernizowanie sieci przesyłowych jest warunkiem dla dalszego rozwoju odnawialnych źródeł energii. Przy istniejącej infrastrukturze mało kto może być prosumentem. Właściwe ukierunkowanie środków z UE i budżetu państwa może zmienić tę sytuację.
3. Rozproszona energetyka obywatelska
powinna być nadal rozwijana, choć nie można przerzucić na nią odpowiedzialności za funkcjonowanie całego systemu. Należy zadbać o źródła konwencjonalne w tzw. podstawie energetycznej. Być może warto dążyć do pokrycia 6-9 gigawatów zapotrzebowania z energii jądrowej.
4. Akceptacja wysokich cen energii.
Prąd musi być drogi, ponieważ taniego nikomu nie chce się oszczędzać. Powszechnie wiadomo, że nie opłaca się ratować planety, więc niech przynajmniej opłaca się oszczędzać. Argument ekonomiczny najlepiej przemawia do wyobraźni zbiorowej.
5. Alarm klimatyczny.
Zmiana paradygmatu stworzonego przez poprzednie pokolenie. Nie ma powrotu do świata taniej energii i rozbuchanej konsumpcji. Dziś koszta są przerzucone w inne miejsce na planecie, ale pojawią się także u nas. I pojawią się wkrótce. Kryzys może być dla nas szansą na ucieczkę do przodu.