Crème de la Lem, czyli Szkoła czytania Lema

Crème de la Lem, czyli Szkoła czytania Lema

Cykl „Crème de la Lem” to propozycja edukacyjna z okazji 100. rocznicy urodzin Stanisława Lema. Wykłady i lekcje przygotowane przez przyjaciół pisarza, lemoznawców i lemofili, pozwolą raz jeszcze przybliżyć jego twórczość i być może zainspirować nią kolejne pokolenie czytelników. Zapraszamy do obejrzenia dwóch odcinków cyklu: z Wojciechem Orlińskim wokół powieści “Wizja lokalna” i z Piotrem Pazińskim wokół “Edenu”.


„Wizja lokalna” jest jedną z najoryginalniejszych powieści Lema. Z pozoru satyra polityczna, w rzeczywistości jest to niezwykle poważna intelektualnie próba skonstruowania modelu przyszłej cywilizacji. Jak technologią wkroczyć w kompetencje Natury lub Boga? Zapraszamy na pierwszy wykład z cyklu „Crème de la Lem” w ramach „Szkoły czytania” Krakowa Miasta Literatury UNESCO, którego gościem jest Wojciech Orlińśki.
Wojciech Orliński (ur. 1969) – absolwent Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1997–2021 dziennikarz „Gazety Wyborczej”. Stypendysta Instytutu Wiedzy o Człowieku w Wiedniu (2005). Od 2014 roku wykładowca na wydziale dziennikarstwa i nowych mediów Collegium Civitas, wcześniej w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Autor wielu książek, w tym biografii Stanisława Lema „Lem. Życie nie z tej ziemi”, książki „Człowiek, który wynalazł Internet. Biografia Paula Barana” czy powieści science fiction „Polska nie istnieje”. Debiutował leksykonem lemologicznym „Co to są sepulki – wszystko o Lemie”. Prowadzi blog „Ekskursje w dyskursie” (ekskursje.pl). Od 2020 pracuje jako nauczyciel chemii.Lem heretyk? To jasne, jak każdy naukowiec. Ale też autor świadom biblijnej tradycji i jej literackich konotacji. Czym jest Eden i jak daleko mu do biblijnego raju? Co robi tam przedziwna fabryka? Czy jest raczej obozem koncentracyjnym czy współczesną korporacją? I czy to ma jakiekolwiek znaczenie. Piotr Paziński zna odpowiedzi i to takie o jakich chyba tylko Lemowi się śniło.Piotr Paziński – pisarz, filozof, tłumacz, badacz związany z Uniwersytetem Muri im. Franza Kafki. Przez kilka lat zajmował się „Ulissesem” Jamesa Joyce’a (książka „Labirynt i drzewo”, 2005, oraz przewodnik „Dublin z Ulissesem”, 2008), następnie ogłosił dwa tomy własnej prozy: „Pensjonat” (2009) i „Ptasie ulice” (2013) oraz zbiory esejów „Rzeczywistość poprzecierana” (2015) i „Atrapy stworzenia” (2020). Pisze, tłumaczy, zajmuje się filozofią judaizmu i tematem żydowskim w literaturze. Przekładał m.in. „Księgę liter” Lawrence’a Kushnera, eseje Davida Roskiesa, eseje Amosa Oza i Fani Oz-Salzberger „Żydzi i słowa”, oraz opowiadania Szmuela Josefa Agnona. Bywa wykładowcą, fotografem oraz redaktorem i składaczem książek własnych i cudzych. W latach 2000-2019 był redaktorem naczelnym pisma „Midrasz”.


Cykl odbywa się w ramach “Szkoły Czytania” zainicjowanej w 2018 roku przez KBF – instytucję kultury Miasta Krakowa i operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Celem jest promowanie wartościowych tekstów literackich dawnych i współczesnych wśród przedstawicieli różnych grup odbiorców: młodzieży szkolnej, osadzonych w aresztach karnych, podopieczni placówek opiekuńczo-wychowawczych, uczniów szkół specjalnych, mniejszości narodowych czy seniorów.